deddon (deddon) wrote,
deddon
deddon

Кравчук - відминник у справі зросійщення України.

Лариса Масенко -Доктор філологічних наук, академік АН ВШ України. Професор кафедри української мови Національного університету «Києво-Могилянська академія» і провідний науковий співробітник Інституту української мови НАН України. Фахівець у галузі соціолінгвістики, історії української літературної мови пише:
Варто нагадати, що під пильним «філологічним контролем» російська мова в Україні перебувала за совєтської доби. Особливо посилився він разом з інтенсифікацією асиміляційних процесів у часи правління першого секретаря ЦК Компартії України Володимира Щербицького в 1970-х – першій половині 1980-х років.
Відділ, кафедри російської мови за совєтської доби – це були центри ідеологічного забезпечення процесів зросійщення українського населення
У 1971 році в Інституті мовознавства імені Олександра Потебні АН УРСР був заснований відділ російської мови, а в багатьох університетах функціонували кафедри російської мови. За совєтської доби це були центри ідеологічного забезпечення процесів зросійщення українського населення і контролю за дотриманням норм засвоюваної українцями російської мови її нормативним стандартам.
Темні часи 1970-х – першої половини 1980-х років за масштабами репресій щодо українських патріотів й інтенсивністю процесів мовно-культурної асиміляції майже зрівнялись з періодом сталінського терору 1930-х років.
Особливу увагу в цей час партійні й урядові органи УРСР за наказом з Москви звернули на систему освіти.
Партійні постанови під грифами «Цілком таємно» та «Не для преси»
У відповідь на постанову ЦК КПРС від 31 серпня 1978 року «Про дальше вдосконалення вивчення і викладання російської мови в союзних республіках» Міносвіти УРСР, Держплан УРСР, АН УРСР, Держкомвидав УРСР ухвалили низку заходів з організації виконання цієї постанови.
Заходи від 31 серпня 1978 року мали гриф «Цілком таємно», а постанова від 10 червня 1983 року – гриф «Не для преси»
10 червня 1983 року була ухвалена ще одна постанова ЦК Компартії України і Ради міністрів УРСР «Про організацію виконання в республіці постанови ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР від 26 травня 1983 р. №473 «Про додаткові заходи по поліпшенню вивчення російської мови в загальноосвітніх школах та інших навчальних закладах союзних республік».
А що у ці часи робив наш щирий українець Леонід Макарович?
Як скромно розказує ВІкІ:
В 1970—1988 годах заведующий сектором, инспектор, помощник секретаря, первый заместитель заведующего отделом, заведующий отделом агитации и пропаганды ЦК КПУ.
Тобто на самих гарячих фронтах зросІйщення украЇнцІв. і був одним з найкращих гнобителІв украЇнськоЇ мви, на що вказуЄ стрІмке кар'Єрне просування вІд завІдуючого сектором до завІдуючого вІддІлом агІтацІЇ І пропаганди ЦК КПУ.
Та вІн швиденько перефарбувався, Й дуже любить розказувати байки, як він хлопчиком носив у ліс партизанам їжу. А ось про те, як він був одним з кращих солдатів ідеологічного фронту Щербицького – вбивця української мови та культури, щось мовчить, бо катування робилось «таємно» і «не для преси». Тому й досі зберігає таємницю. Але ж любов, як той кашель, її не сховаєш. Бачили, як закохано він дивиться на  Скобееєву та Попова і їх скажени шоу. Стара любов до російської мови не іржавіє.


Tags: КПУ, Кравчук, Масенко, Скобеева, Шербицкий, мова
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments